INFORMACJA DLA MIESZKAŃCÓW

WILKI

Wilki są dzikimi zwierzętami mającymi naturalny respekt przed człowiekiem. Najczęstsze sytuacje dotyczą wilków niewykazujących lęku przed człowiekiem, pojawiających się w pobliżu zabudowy i porywających psy. Przynajmniej część z tych wilków może być chora (np. na świerzb). W takich zdarzeniach mogą też uczestniczyć nie wilki, lecz hybrydy wilka z psem. Część sytuacji może być również powodowana przez wałęsające się, zdziczałe psy. Podchodzą pod gospodarstwa zwabione obecnością zwierząt domowych, zwłaszcza psów, ale unikają bliskości człowieka. Niemniej bardzo istotne jest żeby gospodarstwa były ogrodzone. Małe dzieci z pewnością pozostają pod opieką rodziców, natomiast ważne jest  aby psy nie biegały luzem lub nie pozostawały przywiązane do budy poza ogrodzeniem, zwłaszcza w nocy. Psy, jako naturalny konkurent wilków,  przyciągają je swoją obecnością i odpowiednio niezabezpieczone będą narażone na ich atak.

W związku z informacjami otrzymanymi od mieszkańców  Gminy Lniano o nasileniu agresywnej i niebezpiecznej aktywności wilków w pobliżu domostw, Urząd Gminy Lniano w dniu 04.11.2021 r, zgłosił ten fakt z prośbą o podjęcie właściwych działań przed zagrożeniem mieszkańców, zwierząt  domowych i gospodarskich ze strony wilków do następujących instytucji :

1. Nadleśnictwo Zamrzenica, Zamrzenica 1A 89-510 Bysław.
  2. Nadleśnictwo Trzebciny, Trzebciny 30 89-505 Małe Gacno.
  3. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ul. Dworcowa 81, 85-009 Bydgoszcz.
  4. Posterunek Policji w Osiu.

Proszę o zgłaszanie przypadków pojawienia wilków w pobliżu zabudowy mieszkaniowej i zagrodowej do Urzędu Gminy.

Telefon: 52 332 3002

Poniżej link do strony internetowej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy

z informacją „Jak odpowiednio reagować na incydenty z udziałem wilków”:

Wójt

Gminy Lniano