Wiele czynności administracyjnych wymaga wniesienia opłaty, a jej wysokość uzależniona jest od rodzaju sprawy. Dotychczas wniesienie tej opłaty możliwe było gotówką w urzędzie lub przelewem. Od 7 sierpnia 2017 r. Urząd Gminy w Lnianie uruchomił terminal płatniczy.Tym samym odwiedzając urząd nie trzeba już zabierać ze sobą gotówki lub przynosić potwierdzeń przelewu. Płatności można dokonać kartą płatniczą.

Aby zapłacić kartą płatniczą należy zbliżyć kartę do terminala (wtedy zostanie ściągnięta z konta kwota do wysokości ustalonego limitu- np. do 50 zł) bez wprowadzania kodu PIN lub z użyciem kodu PIN – w przypadku płatności powyżej kwoty limitu.

Natomiast chcąc dokonać płatności z użyciem telefonu komórkowego, płatności można dokonać zbliżeniowo lub z użyciem kodu BLIK.

W telefonie trzeba mieć zainstalowaną odpowiednią aplikację banku, w którym posiadamy konto.

Wszelkie koszty związane z obsługą płatności, zarówno po stronie klienta jak i urzędu ponosi ministerstwo.

Terminal płatniczy zainstalowano przez przystąpienie Urzędu Gminy do projektu Ministerstwa Rozwoju oraz Krajowej Izbą Rozliczeniowej, którzy uruchomili Program upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej.