Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika, są zwieńczeniem całorocznej mozolnej i trudnej pracy.
 W ten symboliczny sposób razem świętują zakończenie żniw, którym towarzyszy zaangażowanie zazwyczaj całej rodziny.
 Po tak trudnym i pełnym poświęcenia okresie przychodzi moment na świętowanie, które jest wyrazem hołdu i szacunku dla pracy,
 a także podziękowaniem Bogu za pomyślne zbiory.

Sobotnie obchody gminnego Święta Plonów rozpoczęły się uroczystym nabożeństwem dziękczynnym w kościele
pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny , mszy przewodniczył oraz wygłosił homilię ks. Franciszek Pielecki .
Po poświęceniu wieńca dożynkowego i chleba, zgromadzeni udali się na boisko sportowe gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.
Dożynki zakończył koncert zespołu „Rolantic”.

Gospodarze tegorocznych dożynek: Urząd Gminy Lniano i Sołectwo Ostrowite, serdecznie dziękują za liczną obecność i wspólną zabawę.